1 lutego 2021 dyrektor Harald Kajzer i wicedyrektor Krzysztof Trembaczowski odwiedzili Zespół Szkolno – Przedszkolny w Miedźnej. Wizyta była pokłosiem organizowanego przez naszą szkołę projektu edukacyjno – sportowego – ” II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”. Przypomnijmy, że projekt ten upamiętniał ”Marsze Śmierci KL Auschwitz”.

„Od  17 – do 21 stycznia 1945 roku nazistowscy oprawcy wyprowadzili z obozu Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów. Wielu z nich nie dane było dotrwać do końca morderczego marszu. Ciała pomordowanych leżały wzdłuż drogi prowadzącej z Oświęcimia w kierunku Pszczyny, zwłok przez kilka dni nie wolno było ruszać okolicznym mieszkańcom, w obawie przed odwetem okupanta.  Dopiero  później  można było  pogrzebać zamordowanych. W ten sposób powstała mogiła ofiar Marszu na cmentarzu w Miedźnej” (cytat ze strony www ZSP Miedźna).

Przy okazji wizyty na ręce pani dyrektor Zofii Kempki oraz polonistki Stanisławy Nycz wręczono nagrody dla uczniów, laureatów konkursu  “Tak długo żyje człowiek, dopóki żyje pamięć o nim. Szlakiem marszów śmierci z KL Auschwitz styczeń 1945 r”.

Spotkanie zakończyła deklaracja obustronnej współpracy szkół w przyszłości.