Regulamin zajęć praktycznych i praktyki zawodowej
w Zespole Szkół Technicznych Nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie

I. Postanowienia ogólne.

  1. Zajęcia praktyczne/praktyka zawodowa jest jedną z form przygotowania zawodowego młodzieży.
  2. Czas pracy, prawa i obowiązki praktykanta określa Kodeks Pracy i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. z 2010 r. Nr 244, poz. 1626 z późn. zm).
  3. Praktykant podlega przepisom regulaminowym szkoły, jednocześnie ma obowiązek podporządkowania się przepisom organizacyjno – porządkowym zakładu pracy, na tych samych zasadach, co pracownicy.
  4. Za organizację i nadzór nad zajęciami praktycznymi/praktyką zawodową odpowiedzialny jest Dyrektor szkoły.
  5. Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów na praktykach zawodowych, zajęciach praktycznych oraz wymiar godzin tych zajęć określa program nauczania dla danego zawodu.
  6. Do zadań kierownika szkolenia praktycznego należy organizacja i kontrola zajęć praktycznych, praktyk zawodowych na terenie zakładów pracy.
  7. Praktyki zawodowe mogą być organizowane w czasie całego roku szkolnego, w tym również w czasie ferii. W przypadku organizowania praktyk zawodowych w czasie ferii odpowiednio skróceniu ulega czas zajęć dydaktycznych dla uczniów odbywających praktyki.

II. Przygotowanie miejsca praktycznej nauki zawodu.

  1. Podstawą odbywania praktyki zawodowej i zajęć praktycznych jest umowa między szkołą a zakładem pracy (technikum) lub umowa między młodocianym pracownikiem a zakładem pracy (branżowa szkoła/zasadnicza szkoła zawodowa).
  2. Uczniowie kierowani na praktykę i zajęcia praktyczne powinni posiadać:
    • umowę o praktykę zawodową/zajęcia praktyczne,
    • program praktyk/zajęć praktycznych,
    • regulamin praktyk/zajęć praktycznych,
    • dzienniczek praktyk/zajęć praktycznych.
  3. Praktykant jest uczniem szkoły i podlega regulaminowi zakładowemu i szkolnemu.
  4. Uczeń, który nie zalicza praktyk z powodu usprawiedliwionej nieobecności, może odbywać praktykę w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych.
  5. W czasie odbywania praktyki i zajęć praktycznych przeprowadzane są kontrole przez kierownika szkolenia praktycznego, pod względem:
    • dyscypliny pracy uczniów,
    • zgodności prowadzenia zajęć z programem,
    • prowadzenia dokumentacji (dokumentacji prowadzonej przez ucznia oraz dokumentacji prowadzonej przez instruktorów szkolenia praktycznego i opiekunów praktyk),
    • przestrzegania przepisów bhp, prawa pracy.

III. Ocenianie praktyk zawodowych i zajęć praktycznych.

  1. Ocenianiu podlega:
    • stopień umiejętności i wiedzy określony programem praktyk zawodowych/zajęć praktycznych,
    • obecności na praktyce/zajęciach praktycznych.
  2. Ocenę z praktyki zawodowej ustala się w ostatnim dniu praktyki zawodowej.
  3. Ocenę końcową (semestralną i roczną) z zajęć praktycznych wystawia instruktor praktycznej nauki/opiekun praktyk, potwierdza ją swoim podpisem i pieczęcią zakładu pracy.
  4. Ocena z zajęć praktycznych powinna być wystawiona nie później niż 7 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
  5. W okresie do 3 dni od wystawienia oceny zajęć praktycznych uczeń zobowiązany jest złożyć osobiście ocenę u wychowawcy klasy, celem wpisania oceny przez wychowawcę do dziennika lekcyjnego.
  6. Uczeń, który w określonym terminie nie rozliczy się z praktycznej nauki zawodu, otrzymuję ocenę nieklasyfikowany.
  7. Niezaliczenie praktycznej nauki zawodu następuje w przypadku:
    • niestawienia się ucznia w ustalonym czasie i miejscu w celu odbycia zajęć praktycznych,
    • nieobecności nieusprawiedliwionej powyżej 50% ,
    • samowolnej zamiany miejsca odbywania zajęć praktycznych/praktyki zawodowej,
    • braku wymaganej dokumentacji zajęć praktycznych,
    • złamania dyscypliny pracy,
    • niepodporządkowania się przepisom organizacyjno – porządkowym zakładu pracy,
    • uzyskania negatywnej oceny,
    • niezastosowania się do postanowień niniejszego regulaminu,
    • niedostarczenie do wychowawcy dzienniczka zajęć praktycznych/dzienniczka praktyk z oceną semestralną/końcoworoczną.
  8. Niezaliczenie zajęć praktycznych/praktyki zawodowej stanowi podstawę niepromowania ucznia do klasy programowo wyższej.

IV. Nieobecność na zajęciach praktycznych.

  1. Podstawą do usprawiedliwienia nieobecności jest
    • dla uczniów technikum – zwolnienie lekarskie, zwolnienie przez szkołę np. udział w konkursach itp., zwolnienie od rodziców/opiekuna prawnego,
    • dla młodocianych pracowników – zwolnienie lekarskie.
  2. W przypadku nieobecności na zajęciach praktycznych/praktykach, uczeń jest zobowiązany najpóźniej dzień przed zajęciami praktycznymi/praktykami poinformować zakład pracy o swojej nieobecności i podać przyczynę nieobecności.

V. Obowiązki ucznia.

  1. Uczeń ma obowiązek odpowiednio przygotować się do zajęć praktycznych/praktyki zawodowej poprzez:
    • zapoznanie się z informacjami przekazanymi przez instruktora szkolenia praktycznego/opiekuna praktyk na spotkaniu, które odbywa na pierwszym spotkaniu w zakładzie pracy,
    • odbycie w wyznaczonym terminie szkolenia BHP w miejscu zajęć praktycznych
  2. Uczeń ma obowiązek do zachowania dyscypliny, przez co rozumie się:
    • właściwą postawę i kulturę osobistą,
    • właściwy ubiór/wygląd,
    • punktualne rozpoczynanie i kończenie zajęć, przestrzeganie czasu pracy,
    • dostosowanie się do ustalonego przez instruktora szkolenia praktycznego/opiekuna praktyk obowiązującego harmonogramu zajęć praktycznych,
    • rzetelne wykonywanie zadań powierzonych przez instruktora praktycznej nauki zawodu/opiekuna praktyk, lub osoby wyznaczonej przez instruktora/opiekuna,
    • systematyczne odnotowywanie toku zajęć w dzienniczkach zajęć praktycznych,
    • uzyskanie pozytywnej oceny wpisanej do dzienniczka, na podstawie obecności i opanowanych wiadomości i umiejętności z praktycznej nauki zawodu,
    • przekazanie w ustalonym terminie uzupełnionego dzienniczka wraz z wpisaną oceną do wychowawcy klasy dokonującego wpisu w dzienniku lekcyjnym,
    • przekazanie w ustalonym terminie do wychowawcy klasy lub kierownika szkolenia praktycznego informacji o semestralnej lub rocznej ocenie z zajęć praktycznych/praktyki zawodowej.

VI. Strój/wygląd.

  1. Uczeń odbywający praktykę ma obowiązek przestrzegać zasad dotyczących poprawnego wyglądu przez co rozumie się szczególną dbałość o higienę osobistą.
  2. Uczeń powinien zgłosić się na dane stanowisko pracy w odpowiednim stroju, przez co   rozumie się strój zgodny z wymaganiami obowiązującymi dla danego zawodu.
  3. W czasie odbywania praktyk uczniowie postrzegani są przez klientów firmy jako pracownicy, więc swym zachowaniem, kulturą osobistą i wyglądem kształtują wizerunek firmy.