CHARAKTERYSTYKA ZAWODU 

Mechanik samochodowy jest to osoba, która naprawia i dokonuje przeglądu samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych. Do głównych obowiązków pracownika tego należy, m.in.: wykonywanie prac regulacyjnych, wykonywanie napraw, kontrola stanu technicznego pojazdów, zespołów, podzespołów i układów.

WYMAGANIA 

Mechanik samochodowy powinien mieć wykształcenie zawodowe lub średnie techniczne samochodowe oraz prawo jazdy kat. B, a także doświadczenie zawodowe w wykonywaniu usług samochodowych (np. wymiana opon, oleju, montaż układu wydechowego itp.). Toteż mechanik musi posiadać dogłębną znajomość budowy i zasady działania wszystkich zespołów i układów pojazdu, zwłaszcza w obrębie obsługiwanej marki i typu pojazdu. Istotną cechą w tym zawodzie jest zdolność koncentracji uwagi, która pozwala na znalezienie usterki, a także spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Poza tym, osoba taka powinna cechować się cierpliwością, dokładnością oraz dobrą koordynacją wzrokowo – ruchową, dużą sprawnością fizyczną i manualną oraz dobrym wzrokiem, słuchem i węchem. Alergia na substancje chemiczne, tj. oleje, smary, paliwa itp. i wada wzroku, której nie ma możliwości skorygować okularami oraz zaburzenia koordynacji ruchowej – dyskwalifikują kandydata do wykonywania tego zawodu.

WARUNKI PRACY

Miejscem pracy jest pomieszczenie zamknięte lub powietrze. Mechanik pracuje sam lub w małych zespołach. Czas pracy zazwyczaj ośmiogodzinny. W niektórych warsztatach praca może odbywać się w systemie zmianowym. W tym zawodzie pracownik narażony jest na zanieczyszczenia powietrza; pył, substancje drażniące, toksyczne, spaliny. Poza tym, występują również zagrożenia wypadkowe, takie jak poparzenia, ukłucia i skaleczenia, porażenie prądem, stłuczenia kończyn przez spadające przedmioty, narzędzia, itp.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA 

Pracownik ów może pracować zgodnie ze specjalnością jako mechanik samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, pojazdów rolniczych, itd. Mechanik samochodowy może być zatrudniony, m.in.: w warsztatach i serwisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, firmach transportowych posiadających własny serwis, w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji samochodów, jak i jego podzespołów, a także może otworzyć swój własny warsztat.