WRZESIEŃ

Sprzątanie świata.

Żywa Biblioteka.

Żywa Biblioteka Chorzów zakończyła się dużym sukcesem. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania. Czytelników było 456 a Żywych Książek 20. Czytelnicy to uczniowie chorzowskich szkół ale również nauczyciele i osoby indywidualne. Wydarzenie spotkało się z samymi pozytywnymi opiniami i pytaniami: kiedy znowu….?

 

Rajd do Zwardonia.

26 września br. odbył się szkolny rajd krajoznawczy. Wraz z nami w wycieczce udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno- Usługowych w Chorzowie. W programie wycieczki mieliśmy przejście szlakiem niebieskim ze Zwardonia do Karpackiego Banku Genów. Przejście zajęło nam niewiele ponad 1,5 godz. Na miejscu pokazano nam Muzeum Świerka, Wolierę Głuszców oraz szkółkę drzew iglastych. Po zaczerpnięciu porządnej porcji wiedzy ruszyliśmy na podbój Ochodzitej. Wejście na szczyt było dosyć trudne ale wszyscy daliśmy radę. Humory dopisywały a pogodę mieliśmy wyśmienitą.

PAŹDZIERNIK

Marsz Pamięci.

Dnia 7 października, delegacja uczniowska pod opieką mgr Elżbiety Gibas wzięła udział w Marszu Pamięci.. Symboliczny Marsz przebiegał trasą: Ogrody Słowaka – Park Kasztanowy (dawny Cmentarz Żydowski). Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie i AZSO im. J. Słowackiego. W obecności przedstawicieli Yad Vashem w Jerozolimie przeszliśmy drogę w ciszy pragnąć uczcić pamięć o społeczności żydowskiej naszego miasta.

 

 

Maciej Kamiński mistrzem Chorzowa w pchnięciu kulą.

 

Dzień Edukacji Narodowej.

Warsztaty Pisania Wierszy.

17, 18 oraz 20 października odbyły się w naszej szkole Warsztaty Pisania Wierszy. Zajęcia prowadził absolwent naszej Szkoły Paweł Engler. Napisane przez uczniów wiersze zostaną zaprezentowane podczas Przeglądu Talentów. Utwory wezmą również udział w Konkursie Poetyckim o Złotą Jesienną Chryzantemę im. Haliny Kunysz.

 

 

LISTOPAD

 

Przegląd talentów.

 

 

Dzień Niepodległości

W rocznicę odzyskania niepodległości dużo się działo w naszej szkole. Świętowanie zaczęliśmy od samego rana. Pan Adam Lichota wraz z uczniów z kl. IIAT wzięli udział w XV Biegu Niepodległości organizowanym przez Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących. Bieg składał się z dwóch części. W pierwszej części młodzież biegła śladami historii miasta począwszy od Pomnika Fryderyka Chopina, zatrzymując się przy Pomniku Matki Polki w Parku Róż, Pomniku Harcerzy na Klimzowcu oraz Obelisku upamiętniającym dzieje chorzowskiej społeczności żydowskiej. Natomiast w drugiej części Towarzystwo Śpiewacze z Katowic zaprezentowało program pieśni patriotycznych. Nasi uczniowie uzbrojeni w specjalnie przygotowane śpiewniki mieli okazję przypomnieć sobie te pieśni. To nie był koniec uroczystości. W auli szkolnej uczniowie przedstawili krótką historię odzyskania niepodległości prezentując również  film na ten temat. Gościem w naszej szkole był dr hab. Wojciech Mruk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uświetnił uroczystości wykładem pt.: „Idee pielgrzymowania. Miejsca święte.”  Wykład wpisuje się w ogólnopolską akcję Tygodnika Powszechnego „ Polska historia 966-2016. Będzie się działo.”

 

GRUDZIEŃ

Bożonarodzeniowe warsztaty

 

28 listopada w Bibliotece Szkolnej odbyły się warsztaty robienia bombek świątecznych. W zajęciach uczestniczyli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Chorzowa oraz nasi uczniowie. Podczas warsztatów zrobiono ponad 30 bombek ozdobionych cekinami. Bombki umilą święta pensjonariuszom Chorzowskiego Hospicjum.

 

 

 

Laureatki Konkursu Poetyckiego.

 

29 listopada br. dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w wręczaniu nagród w XVI Miejskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Kunysz o Złotą Jesienną Chryzantemę. Larysa Skowron (Ib) zajęła III miejsce, natomiast wiersze Patrycji Stolki (IIa) zostały docenione wyróżnieniem. Uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie.

Z wizytą w Centrum Kultury i Dialogu „Doha”.

 

29 listopada br. grupa uczniów odwiedziła Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu o islamie. Spośród trzech możliwości uczniowie wybrali informacje o filarach wiary. Była to kolejna lekcja tolerancji, która miała pokazać, że mimo inności  religijnej powinniśmy być otwarci na różnorodność. Na wycieczkę zostali zaproszeni również uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Usługowych w Chorzowie. Dzięki temu pokazujemy, że pomimo innej ścieżki zawodowej możemy robić coś wspólnie.

Maraton Pisania Listów.

 

7 grudnia br. klasa Ia pod opieką mgr Aleksandry Zdaniewicz oraz mgr Barbary Tarabury wzięła udział w Maratonie Pisania Listów w Gimnazjum nr 2 w Chorzowie. Amnesty International walczy „piórem” z niesprawiedliwością na świecie. Zachęca ludzi do protestu przeciwko mordowaniu i torturowaniu obywateli świata poprzez pisanie listów. Co roku, około 10 grudnia organizuje maraton pisania listów zwany Maratonem Pisania Listów o Uwolnienie Więzniów Sumienia. Poprzez wysłanie „dobrych wiadomości” pomagaliśmy walczyć o sprawiedliwość na świecie. Zwiedziliśmy również wystawę o powojennych losach Żydów Górnośląskich „Utracone nadzieje” sprowadzoną z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wzięliśmy również udział w aukcji ręcznie szytych lalek, ze sprzedaży których dochód zostanie przekazany na zakup szczepionek dla dzieci z Angoli. W ten sposób do naszej szkoły zawitała lalka o imieniu Tosia.

Rocznica tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek.

Jesteśmy zwycięzcami!!!

Maciek Kamiński uczeń kl.IIAT zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Różnorodność bogactwem kultury” organizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Opiekunami Maćka były mgr Aleksandra Zdaniewicz oraz mgr  Maria Różyc. Ideą konkursu było pokazanie, że Europa to różne kultury, religie i narody. Europa to wielokulturowość i różnorodność, i w tym tkwi nasze bogactwo. W skład jury weszli Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr hab. Piotr Muschalik z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

STYCZEŃ

Iskra pomaga

Jak co roku wolontariusze koła ISKRA  przy ZST nr 2 nie zawiedli .  Włączyli się do  ogólnopolskiej akcji Caritas pod hasłem „TAK, POMAGAM!”  . Zbiórka żywności była odbyła się 9 i 10 grudnia 2016 roku w  dwóch sklepach sieci handlowych BIEDRONKA w Chorzowie (ul. Ryszki i ul Gałeczki). Wzięło w niej udział 18 uczniów naszej szkoły . Wolontariusze zebrali ponad tonę kg żywności ( dokładnie 1006,685 kg) . Kolejny rekord został pobity. Z zebranych artykułów spożywczych Zespół  Charytatywny działający przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie przygotował  paczki dla 170 rodzin  będących w trudnej sytuacji materialnej oraz osób ubogich i potrzebujących.   Ponadto reprezentacyjna grupa 9 wolontariuszy w składzie : Kamil, Łukasz, Rafał z III C Artur, Wojtek, Jakub, Maciek, Patryk z II TA oraz Rafał z IIaz pomagała przy obsłudze  wigilii dla 105 osób samotnych i biednych mieszkańców Chorzowa zorganizowanej przez OPS i Parafię Św. Jadwigi  w dniu 21. XII .2016r. Wywiązali się znakomicie. Podczas przerwy świątecznej (w dniu 29 XII 2016 r.)  nasi uczniowie w składzie  Artur, Wojtek, Jakub, Maciek, Patryk z II TA oraz Rafał z IIaz  przeznaczyli swój wolny czas dla innych. Pomagali przy obsłudze  spotkania opłatkowego dla 100 osób bezdomnych , samotnych i biednych mieszkańców Chorzowa. Czy można coś więcej dać drugiemu człowiekowi przed Bożym Narodzeniem

 

Nagroda wręczona!!!

 31.01 br. przedstawiciel Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Pan Michał Matheja wręczył nagrodę Maćkowi Kamińskiemu. Przypominamy, że Maciek Kamiński, uczeń kl. IIAT, zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Różnorodność jest bogactwem”.

 

 

LUTY

Konkurs fryzjerski.

 

 

Brama Kultury

8 lutego br., w ramach projektu Brama Kultury, Biblioteka Szkolna zorganizowała warsztaty kuchni arabskiej. Spotkanie odbyło się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chorzowie. Pod okiem przedstawicieli Centrum Kultury i Dialogu „Doha” przygotowywaliśmy trzy potrawy: zupę z soczewicy, sos cukiniowy z ryżem i naturalne „Ice Tea”. Była to świetna zabawa dla podopiecznych Warsztatu, naszych uczniów oraz   zaproszonych do udziału uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych. Poznaliśmy kulturę arabską „od kuchni” i mieliśmy okazję do skosztowania oryginalnych przypraw i produktów przywiezionych z Kataru. To kolejna lekcja promująca ideę tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

 

Szkolne Walentynki w bibliotece.

 

14 lutego br. w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Od kilku dni uczniowie mogli wrzucić do skrzynki listy do osób bliskich sercu. Oprócz tego na dużej przerwie, i nie tylko, można było kupić czerwone serduszka, ciastka oraz romanse. Ciastka upiekł Kuba Makos (kl. Ib). Przygotowaniem szkolnej imprezy zajęli się Larysa Skowron kl. Ib, Jakub Makos Ib oraz Rafał Szmidt IIa.

 

Wycieczka do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.

 

21 lutego br. uczniowie klasy Ib wraz z opiekunami mgr Marią Różyc oraz mgr Aleksandrą Zdaniewicz odwiedzili Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Misją tego miejsca jest badanie i upamiętnianie dziejów Żydów na terenie Górnego Śląska od średniowiecza do współczesności. Jest to również przestrzeń dialogu między różnymi kulturami, religiami i narodami. Młodzież wzięła udział w warsztacie edukacyjnym „Dlaczego żydowskość dziedziczy się po matce?” Warsztaty służą uświadomieniu roli kobiet w judaizmie. Po warsztatach odwiedziliśmy również dawny żydowski dom przedpogrzebowy. Na pobliskim cmentarzu żydowskim odwiedziliśmy symboliczne miejsce pochówku Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Zatrzymaliśmy się również przy nagrobku dziadka Pani Prezydentowej   Agaty Kornhauser Dudy – Jakuba Kornhausera. Była to kolejna próba akceptacji innej kultury poprzez poznanie codziennego życia społeczności żydowskiej.

 

MARZEC

Góra pączków w Batko!

W tłusty czwartek uczniowie szkoły mogli skosztować pysznych pączków. Sponsorami tych słodkości były: Cukiernia Sznajder, Piekarnia Borowczyk Ruta oraz Piekarnia „Baker”. W tych zakładach uczniowie mają praktyki zawodowe. Dziękujemy!!!

 

Pokazujemy nasze talenty uczniom gimnazjum.

 

Warsztaty wielkanocne

 

13 marca br. w bibliotece szkolnej zostały zorganizowane warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych. Uczestnikami byli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chorzowie oraz uczniowie naszej szkoły. W czasie warsztatów dekorowaliśmy styropianowe jajka. Ozdoby trafią na aukcję na rzecz Hospicjum Cordis, którą organizuje Radio Katowice.

 

Mistrzostwa Chorzowa we wspinaczce sportowej.

16 marca 2017r. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Ponadgimnazjalnych we wspinaczce sportowej. Reprezentowali nas: Jagoda Bruch z klasy IIb oraz Józef Wons, Marcin Brożyna, Krzysztof Biczkowski z klasy III AT. Zawody odbyły się w formie dwuboju – eliminacje „Na czas” (liczył się łączny czas pokonania dwóch dróg eliminacyjnych) natomiast finał w konkurencji „Na trudność” (wygrywał zawodnik, który dojdzie najdalej/ pokona całą drogę). Wszyscy nasi uczniowie ukończyli obie drogi uzyskując bardzo dobre wyniki. Do finału awansowało 8 dziewcząt i 8 chłopców z najlepszymi czasami po eliminacjach – wśród niech znaleźli się Jagoda i Józek.

Miejskie Targi Edukacyjne.

 

X Chorzowskie Pola Nadziei.

 

Jak co roku, po raz dziesiąty, nasza szkoła włączyła się w kampanię hospicyjną „Pola Nadziei” . Celem akcji jest edukacja na temat stosunku do ludzi nieuleczalnie chorych. W szkolnych ogrodników zamienili się uczniowie klasy IIAT Maciek Kamiński i Tomek Gajecki. Szkolne żonkile mają nam przypominać o ludziach cierpiących i oczekujących naszej pomocy.

 

 

Szkolne rękodzieło w Radiu Katowice.

 

8 kwietnia br. o godz. 11.30 słuchajcie Radia Katowice. W tym dniu Dyrektor szkoły przekaże wykonane w szkole ozdoby wielkanocne na rzecz Hospicjum Cordis w Katowicach. Nasza szkoła w takiej akcji bierze udział po raz drugi.

 

KWIECIEŃ

Nasi uczniowie wśród nagrodzonych.

 

Znamy już wyniki konkursu „Judaica na ziemiach polskich”. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im.R.Mielczarskiego w Katowicach. Maciek Kamiński IIAT otrzymał wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych natomiast Tomek Gajecki został zakwalifikowany do wystawy pokonkursowej. Konkurs był organizowany po raz trzeci i został objęty honorowym patronatem Muzeum Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

 

Z wizytą w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Katowicach.

 

21 kwietnia br. klasa Ia odwiedziła Izbę Pamięci Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Pan Grześkowiak opowiadał o zbrodniach sowieckiego komunizmu na polskich policjantach. W 1941 r. w Twerze zamordowano 5889 policjantów II Rezeczypospolitej Polskiej. Młodzież wzięła również udział w uroczystych obchodach upamiętniających 77 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Była to dla uczniów praktyczna lekcja polskiej historii.

 

 

 

 

Dni otwarte.

 

Kolejny konkurs fryzjerski.

 

Dzień Patrona

 W dniu 27 kwietnia br. młodzież naszej szkoły wzięła udział w XXXII Nauczycielskich Dniach Pamięci i Pokoju w Oświęcimiu. Kulminacja uroczystości przyda w rocznicę śmierci Patrona Szkoły Mariana Batko czyli 27 kwietnia. Naszą obecnością w Oświęcimiu uczciliśmy Święto Patrona. W programie uroczystości była projekcja filmu o obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, przejście w Marszu Milczenia od Bramy Głównej do Ściany Straceń, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów. Następnie złożyliśmy kwiaty w celi Maksymiliana Kolbe. W Birkenau podczas Apelu Poległych zostały wręczone wyróżnienia „Ikary” za działalność na rzecz pokoju. W ten sposób oddaliśmy hołd nauczycielom, którzy zginęli w okresie II wojny na terenie obozu Auschwitz-Birkenau.

 

MAJ

Finał Hospicyjnej X Kampanii Pola Nadziei.

 

1 maja br. w Skansenie w Parku Śląskim odbyło się uroczyste wręczanie nagród w hospicyjnym konkursie fotograficznym „Żonkil, kwiat nadziei”.

Z przyjemnością informujemy, że nasz uczeń Maciek Kamiński zdobył III miejsce w tym konkursie.

Poniżej nagrodzone zdjęcia.

 

Ksiądz Jan Macha wrócił do swojej szkoły.

 W czwartek 18 maja 2017 r. w Auli Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko odbyła się uroczystość nadania tej sali imienia księdza Jana Machy. Uroczystości towarzyszyła sesja naukowa oraz wystawa Muzeum Miejskiego w Chorzowie poświęcona postaci księdza Machy. Patronat nad całością objęli arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, wojewoda śląski, Instytut Pamięci Narodowej, Prezydent miasta Chorzowa, Telewizja Polska Katowice, Radio EM i „Gość Niedzielny”. Pomoc w organizacji płynęła również z chorzowskich parafii św. Marii Magdaleny, św. Jadwigi Śląskiej i św. Józefa z Rudy Śląskiej a także z chorzowskiego Muzeum, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności z Katowic oraz z Miejskiego Domu Kultury „Batory”. Skąd wziął się pomysł na takiego a nie innego patrona. Odpowiada Adam Lichota nauczyciel historii w tej szkole. „Bodajże trzy lata temu w kościele świętej Jadwigi Śląskiej w Chorzowie natknąłem się na wystawę poświęconą setnej rocznicy narodzin księdza Jana Machy. Dzięki niej zwróciłem uwagę, że Sługa Boży ksiądz Jan Macha jest absolwentem tej samej szkoły, co mój dziadek –   neoklasycznego gimnazjum im. Odrowążów, mieszczącego się w budynku szkoły, którą i ja kończyłem, a w której obecnie pracuję jako nauczyciel historii i wychowania fizycznego. Od tego dnia w mojej głowie zagnieździła się myśl, która przez cały czas przypominała o sobie i nie dawała mi spokoju. Wiedziałem, że postać z tak dramatycznym, ale niosącym ogromny ładunek heroizmu, patriotyzmu, wiary w Boga i ludzi życiorysem, musi być w mojej a jednocześnie w swojej szkole uhonorowana. Młody człowiek będący jednocześnie muzykiem, sportowcem, dobrym uczniem jest świetnym przykładem dla młodzieży, poszukującej dla siebie wzorów i autorytetów. Z niedającą mi spokoju myślą na początku roku podzieliłem się z moim kolegą, a kiedyś nauczycielem, Krzysztofem Trembaczowskim, a następnie z dyrektorem szkoły Haraldem Kajzerem i zaczęło się coś niemożliwego, coś w czym, jak wierzę, musiał brać udział Sługa Boży ksiądz Jan Macha. Gdziekolwiek zgłaszaliśmy naszą inicjatywę, czyli nadanie naszej pięknie odnowionej szkolnej auli imienia księdza Jana Machy, wszyscy bardzo serdecznie i z dużą chęcią pomocy  okazywali aprobatę dla naszego pomysłu”.

Od 18 maja 2017 roku, 75 lat po brutalnej i tragicznej śmierci, Sługa Boży ksiądz Jan Macha, wrócił do swojej szkoły i stał się jej częścią dzięki imiennemu patronatowi nad jej piękną aulą.

 „Osobiście jestem ogromnie wzruszony, szczęśliwy i dumny, że udało nam się, jako społeczności szkolnej wypełnić jedną z próśb księdza Jana Machy z jego ostatniego listu do rodziny, a mianowicie prośbę o pamięć. Dodatkowo zobowiązałem się przed rodziną księdza Jana Machy do wypełnienia jeszcze jednej prośby ze wspomnianego listu do czego będę namawiał i uczniów mojej szkoły, by nad grobem Sługi Bożego księdza Jana Machy odmówić Ojcze nasz” – mówi Adam Lichota. To nie pierwszy raz postać ta została uhonorowana, żadnemu hajduczaninowi nie trzeba przypominać, że jego imię nosi również jedna z ulic Batorego. Postać księdza Machy w trakcie części naukowej przedstawił postulator jego procesu beatyfikacyjnego, ksiądz dr Damian Bednarski. Jakim człowiekiem był bohater dnia. Tak mówił o nim w wywiadzie dla Opoki.pl ksiądz Bednarski. „To był człowiek na pewno radosny, pełen życia, zaangażowany. Wiemy z opisów, przekazów i świadectw jego bliskich i przyjaciół, że interesował się bardzo mocno sportem i dobrze tańczył, i grał na skrzypcach, na gitarze. Był towarzyski, zaangażowany w życie różnych kółek, dobrze sobie radził w szkole — interesował się i literaturą, i historią, a przy tym był człowiekiem niezwykle wrażliwym na drugiego, chcącym pomagać, stojącym przy biednych. Potem, jako student pomagał kolegom swoim z uboższych rodzin w Bratniaku (organizacja wspierająca uboższych studentów) — tak więc osobowość bardzo bogata. Na pewno nie był jakimś milczkiem i kimś siedzącym z tyłu, ale człowiekiem przedsiębiorczym. Już jako młody chłopak brał czynny udział w stowarzyszeniu młodzieży katolickiej w rodzinnej parafii, prowadząc pogadanki, wykłady, to samo potem w seminarium. Już jako młody chłopak brał czynny udział w stowarzyszeniu młodzieży katolickiej w rodzinnej parafii, prowadząc pogadanki, wykłady, to samo potem w seminarium”. Czy ksiądz Macha przewidział jaką śmiercią zginie? Podczas jego mszy świętej prymicyjnej, miała miejsce niesamowita scena — ksiądz Jan nagle zadumał się, trochę zasmucił i mówi do kolegów, dwóch księży, co usłyszała jego siostra: „Dziś jest dla mnie taki dzień, że trzeba o wszystkim pomyśleć. Myślę o śmierci. Wiecie, co Wam powiem, że ja naturalną śmiercią nie umrę”. „Co Ty mówisz?”. ”Tak, zobaczycie, ani od kuli, ani od powieszenia, zobaczycie”.  I tak się stało. Po dwóch latach okupacyjnej działalności charytatywnej, na początku września 1941 roku, ksiądz Jan został aresztowany przez katowickie gestapo. Najpierw siedział w tymczasowym więzieniu-obozie w Mysłowicach, potem w areszcie mysłowickim i wreszcie trafił do więzienia w Katowicach przy ulicy Mikołowskiej. Po 17 lipca 1942 roku, kiedy to odbył się proces i usłyszał wyrok śmierci, znalazł się na oddziale przeznaczonym dla skazanych na najwyższy wymiar kary. Ostatecznie w okolicach północy z 2 na 3 grudnia 1942 roku odbyło się ostatnie spotkanie z prokuratorem, odczytanie jeszcze raz wyroku śmierci i uruchomiono narzędzie zbrodni. Ostrze gilotyny przerywało ziemskie życie skazańca. W akcie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego zapisano przy nazwisku Jan Macha godzinę 0:15. Ciało nad ranem wywieziono w stronę Auschwitz, gdzie zostało spalone w krematorium. Tyle krótkiego przypomnienia postaci księdza Machy. Części konferencyjnej dopełniły wystąpienia dr Kornelii Banaś z Instytutu Pamięci Narodowej, która mówiła o martyrologii innych kapłanów działających w okresie II wojny światowej na rzecz niesienia pomocy potrzebującym oraz wystąpienie pani Dagmary Drzazgi, która mówiła o swojej fascynacji postacią księdza Machy oraz o kulisach powstawania jej wspaniałego filmu dokumentalnego „Bez jednego drzewa las lasem pozostanie”.

Uroczystego aktu poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci księdza Jana Machy dokonał ksiądz biskup Adam Wodarczyk a następnie dyrektor szkoły mgr Harald Kajzer odczytał uchwałę Rady Pedagogicznej, nadającą auli szkolnej imię księdza Jana Machy.

Konkurs „Ubierz się w książkę”

I miejsce – Patrycja Adamczyk Ia – Czyż moje usta nie są piękne…

 

 

II miejsce – Patrycja Wieszczyk Ia -Nadchodzi zmierzch, Patrycja zje jabłko i pójdzie spać…

III miejsce Łukasz Kosz IIAT – Czytając Vademecm dojrzewającego turysty Łukasz nakłada ostrogi i rusza w trasę…

CZERWIEC

Otwarcie „Batko shop”.

1 czerwca rozpoczął swoją działalność sklepik uczniowski „Batko shop”. Będzie on prowadzony przez uczniów i otwarty w czasie przerw. Zysk z jego prowadzenia zostanie przeznaczony na działalność kulturalną szkoły oraz potrzeby uczniów. Opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej jest mgr Aleksandra Zdaniewicz. Dziękujemy wszystkim „dobrym duchom”, które pomogły nam w remoncie pomieszczenia oraz zaopatrzyły nas w sprzęt kuchenny: mgr Mirosławie Król, mgr Aleksandrze Bendahou, mgr Elżbiecie Gibas oraz mgr Andrzejowi Rutkowskiemu.

 

 

Czy w Flensburgu hoduje się żubry?

 Na to i jeszcze inne pytania uczniowie szukali odpowiedzi podczas trwania IX Dnia Niemieckiego. Odbył się również quiz wiedzy o mercedesie. Pytania do quizu zostały przygotowane przez pracownika Koncernu Daimler ze Stuttgartu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć fragment filmu „Rush” o wyścigach samochodowych. Odwiedzili nas w tym dniu wolontariusze z Hiszpanii, Włoch, Gruzji i Turcji, przedstawiając ideę wolontariatu mmiędzynarodowego. Gościliśmy również uczniów IV LO z Chorzowa.