KRONIKA 2017 – 2018
WRZESIEŃ
Żywa Książka
Blisko 800 czytelników, 25 Żywych Książek, mnóstwo inspirujących rozmów, wiele ciepłych słów o organizacji tego wydarzenia – takie jest krótkie podsumowanie II edycji Żywej Biblioteki.
Uczestniczyli w niej uczniowie prawie wszystkich chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby z zewnątrz. Odwiedzili nas również uczniowie z Rudy Śląskiej i Siemianowic.
„Tutaj jest tak samo jak z dobrą książką, po jej przeczytaniu chce się sięgnąć po następną”– to opinia jednego z uczestników wydarzenia.
W organizacji Żywej Biblioteki pomagali wolontariusze z IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie oraz wolontariusze-tłumacze z AZSO im. J. Słowackiego.
„Wolność czytania.”
Uczniowie klasy IV AT wraz z panią mgr Małgorzatą Nicewicz uczestniczyli w spotkaniu z prof. Jerzym Bralczykiem w ramach imprezy „Wolność czytania” w kompleksie „Sztygarka”.
Mistrzostwa Chorzowa w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej.
Dnia 27 września odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej Szkół Ponadgimnazjalnych, w których Maciej Kamiński (3AT) powtórzył swój sukces sprzed roku i zdobył I miejsce w pchnięciu kulą w kat. chłopców.


Rajd szkolny.
Za nami kolejny rajd szkolny, który odbył się 29 września. Tym razem zdobywaliśmy: Palenicę, Orłową oraz Trzy Kopce Wiślańskie. Rajd zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek na ognisku. Pogoda nam dopisała i wróciliśmy do domu w dobrych humorach. (AZ)
„Śląsk nieznany”.
W bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę fotograficzną „Śląsk nieznany”. Autorem wystawy był Pan Reinhard Glomb.
PAŹDZIERNIK
Sklepik szkolny „Batko shop” otrzymał wsparcie z Wojewódzkiej Rady Spółdzielni Uczniowskich w Katowicach. Takie oto życzenia sukcesów w dalszej działalności otrzymaliśmy:
„Bo liczy się człowiek”.
W takim wyjątkowym projekcie brali udział uczniowie naszej szkoły. Do udziału w nim zaprosiliśmy również uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych z Chorzowa oraz AZSO im. J. Słowackiego z Chorzowa.
Pomysłodawcą tego projektu jest Komenda Wojewódzka w Katowicach. Uczestnicy warsztatów pochodzą z każdego subregionu województwa śląskiego. Razem z nami pojechali policjanci oraz Pełnomocnik d/s Równego Traktowania
z Wojewódzkiej Komendy Policji.
Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Następnie wzięliśmy udział w bloku zajęć antydyskryminacyjnych w Centrum Żydowskim. Młodzież, wspólnie z policjantami wypracowywała sposoby walki z mową nienawiści i hejtem w Internecie. Celem projektu jest niedopuszczenie nigdy więcej w historii do Holocaustu. „To się wydarzyło i może wydarzyć jeszcze raz, wszędzie i na całym świecie” (Primo Levi). Na zakończenie wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić synagogę w Oświęcimiu. To kolejny etap naszej szkolnej edukacji „Stop stereotypom”.
Dzień Edukacji Narodowej.
12 października w Chorzowskim Centrum Kultury odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej, w czasie których zostali wyróżnieni najlepsi nauczyciele z naszego miasta. Jedną z zasłużenie nagrodzonych osób jest Pani Aleksandra Zdaniewicz. Cieszymy się, że liczne działania służące podnoszeniu jakości pracy szkoły, wdrażanie programów na rzecz propagowania czytelnictwa, aktywna postawa promująca naszą placówkę i Miasto zostały zauważone i docenione. Składamy serdeczne gratulacje!
Zachęcamy do zapoznania się z relacjami wydarzenia umieszczonych na stronach Dziennika Zachodniego tutajoraz Tuby Chorzowa tutaj
Sami wyposażamy szkołę.
Klasa IVAT, pod fachowym okiem Pana Janusza Grafa oraz Pana Andrzeja Rutkowskiego, przygotowała nowe siedziska dla uczniów naszej szkoły. Przednie fotele oraz tylne kanapy z modelu Opla Cabrio Cascada zostały zamontowane na drewnianych paletach i umieszczone na szkolnych korytarzach. Fotele otrzymaliśmy z fabryki Opla natomiast palety pozyskało dla nas Stowarzyszenie Majstersztyk. (AZ)
Młodzieżowa Rada Miasta.
Nasi uczniowie Szymon Waszczuk (kl. IIIAT) oraz Krzysztof Stępień (kl. IAT) będą reprezentować szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta Chorzowa.
Sylwetki:
- Szymon interesuje się II wojną światową, lubi czytać komiksy w języku angielskim.
- Krzysztof lubi układać kostkę Rubika, w wolnym czasie jezdzi z tatą na rowerze.
- Chcą zrobić coś nowego dla miasta, np.: więcej ścieżek rowerowych oraz zainstalowanie wypożyczalni rowerów.
- A dla społeczności szkolnej: strefa Wi-Fi tylko dla uczniów.
Pomysły będą się rodzić w trakcie rozmów z kolegami z naszej szkoły oraz uczniami szkół chorzowskich.
LISTOPAD
Konkurs fotograficzny.
Maciek Kamiński z kl. III AT zdobył wyróżnienie w VII Konkursie Fotograficznym „Pamiętamy”. Konkurs jest organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie. Jury oceniło 91 prac 60 uczestników z całego województwa. Praca Maćka nosi tytuł „Odeszli…Za szybko…”.
„Pola nadziei”.
Jak co roku nasza szkoła bierze udział w hospicyjnej kampanii „Pola nadziei”. Celem „Pól nadziei” jest edukacja na temat stosunku do ludzi nieuleczalnie chorych i nauka tolerancji. 14 listopada zasadziliśmy cebulki żonkili na szkolnej rabatce, które na wiosnę pięknie zakwitną. (AZ)
Próbny alarm przeciwpożarowy.
Dnia 10 listopada 2017 roku o godzinie 10.20 odbył się na terenie Zespołu Szkół Technicznych nr 2 próbny alarm przeciwpożarowy. W akcji wzięło udział 82 uczniów przebywających w tym czasie w szkole, 10 nauczycieli oraz 5 pracowników. Akcja ewakuacji uczniów i wszystkich pracowników z budynku szkoły przebiegała bardzo sprawnie i już po upływie niespełna 2 minut 40 sekund budynek był pusty. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli opuścili sale lekcyjne sprawnie i bez paniki, kierując się wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi na boisko szkolne i ustawiając w odpowiednich sektorach. Nauczyciele oraz personel wykonywali poprawnie swoje zadania ewakuacyjne. Próbna ewakuacja głównie miała na celu udoskonalić umiejętność postępowania uczniów, nauczycieli oraz personelu w przypadku zagrożenia pożarowego w szkole.
Zwiedzanie fabryki Opla.
21 listopada kl. IVAT pod opieką pana Janusza Grafa oraz pana Andrzeja Rutkowskiego zwiedziła fabrykę Opla w Gliwicach. Wizyta zaczęła się od krótkiej prezentacji dotyczącej zakładu i obejrzenia filmu instruktażowego z zakresu zasad bezpieczeństwa. Następnie oglądaliśmy prace na Wydziale Karoserii i Wydziale Montażu Głównego. (AZ)
Olimpiada Języka Niemieckiego.
Nasza uczennica Patrycja Grochla (1bz) zakwalifikowała się do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W tym roku pułap wymagany do zakwalifikowania się do etapu okręgowego wynosił 70%. Przed Patrycją teraz kolejne etapy do pokonania.
Drugi Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych.
Drugi Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych dobiegł końca. W tym czasie miało miejsce ponad 1500 wydarzeń, których celem było zwiększenie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego oraz podniesienie rangi szeroko rozumianych umiejętności zawodowych w miejscach pracy. Zgodnie z myślą przewodnią „Discover your talent!” w naszej szkole został zorganizowany konkurs „Twój talent – twoim przyszłym zawodem!”. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy wykonując praktyczne zadania w jednej z pięciu kategorii: samochodowej, mechanicznej, piekarniczo – cukierniczej, fryzjerskiej lub fotograficznej uzyskali niecodzienną możliwość odkrycia swoich talentów. Tak duże przedsięwzięcie nie miałoby jednak możliwości powodzenia, gdyby nie szereg osób zaangażowanych w jego organizację i realizację. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Chorzów, Rektora Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Cech Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Gliwicach oraz Przedsiębiorstwo Delta Plus w Chorzowie. Nie zabrakło również atrakcji dla osób zasiadających na widowni. Z myślą o nich został przeprowadzony quiz „O Fordzie i nie tylko”, nad którego przebiegiem czuwali przedstawiciele firmy Auto – Boss w Chorzowie.
Konkurs w obiektywie Ani Burzyk.
GRUDZIEŃ
1 grudnia uczniowie naszej szkoły: Patrycja Grochla, Patryk Pogrzeba i Łukasz Wieczorek, pod opieką pani Marii Różyc oraz pani Aleksandry Zdaniewicz wzięli udział w warsztatach o takim właśnie tytule. Warsztaty prowadziła pani Elżbieta Wydra, nauczycielka z Kluczborka, Superbelfer i tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego przy finansowym wsparciu Konsulatu Federalnej Republiki Niemiec. Warsztaty dotyczyły czasu związanego ze świętami Bożego Narodzenia. Wszystko działo się w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili.
Warsztaty świąteczne.
W bibliotece szkolnej zostały zorganizowane warsztaty wykonywania ozdób świątecznych. Uczestnikami byli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chorzowie oraz uczniowie naszej szkoły. Ozdoby trafią na aukcję na rzecz Hospicjum Cordis, którą organizuje Radio Katowice oraz do Chorzowskiego Hospicjum.
Konkurs fotograficzny „Matematyka w obiektywie”.
Maciek Kamiński wziął udział w konkursie fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Konkurs jest organizowany cyklicznie przez Uniwersytet Szczeciński i ma na celu popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej przez fotografię. Na konkurs wpłynęło ponad 15 tysięcy prac z całego świata. Pomocą w zrobieniu opisów matematycznych do zdjęć Maćka służyła pani Ewa Kałucka. Gratulujemy udziału!!!





„Deutsch-Land czyli wędrówka po landach”.
Biblioteka szkolna została zaproszona do przyjrzenia się projektowi edukacyjnemu „Deutsch-Land czyli wędrówka po landach”. Celem projektu jest poznanie w sposób warsztatowy ciekawostek związanych z poszczególnymi landami Niemiec. Pierwszy warsztat odbył się w Zespole Szkół Omega w Katowicach, kolejne odbędą się w Bielsku-Białej, Gliwicach i Czeladzi. Projekt jest realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec. Była możliwość wymiany doświadczeń z nauczycielami z Opatowa, Jaworzna, Bojszow, Gliwic i Katowic. Czerpiemy pomysły do organizacji przyszłorocznego Dnia Niemieckiego w szkole. (AZ)
Konkurs poetycki im. Josepha von Eichendorffa.
Dnia 7 grudnia uczniowie kl. IVTA Paweł Miera i Kevin Panic (jako operator techniczny) wraz z nauczycielami M. Nicewicz i M. Różyc wyruszyli na zamek w Schillersdorf w Czechach, by wziąć udział w międzynarodowym konkursie poetyckim Josepha von Eichendorffa. Okazało się, że przyszły technik mechanik wyśmienicie sobie poradził z poetyckim wystąpieniem w języku niemieckim, czym zachwycił publiczność i obcojęzyczne jury (złożone m.in. z muzyka, językoznawcy i wykładowcy uniwersyteckiego) zdobywając II miejsce (Vorlesen der Dichtung von Eichendorff)!!!
Jesteśmy dumni z tak spektakularnego osiągnięcia i cieszymy się ze wspaniałego reprezentowania naszej szkoły również poza granicami Polski.
Godzina kodowania.
W dniach 4-10 grudnia uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Godzinie Kodowania (The Hour of Code) organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Łamigłówki udostępnione na platformie https://code.org są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.
Konkurs języka angielskiego.
14. grudnia 2017 uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych przystąpili do pierwszego etapu konkursu z języka angielskiego. Na tym poziomie sprawdzono przede wszystkim znajomość gramatyki. Do kolejnego etapu w styczniu przejdą najlepsze trójki z dwóch szkół. Uczniowie zaprezentują swoje umiejętności w mówieniu.
Radio Katowice
Po raz kolejny nasza szkoła przeznacza ozdoby świąteczne na licytację na rzecz Hospicjum Cordis w Katowicach. Ozdoby zostały wykonane przez uczniów i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chorzowie. O akcji można było usłyszeć w sobotę 16 grudnia w Radio Katowice.
Nasze uczennice Sara Sosnica i Wiktoria Wilczek zdobyły III miejsce w konkursie na wykonanie dzwonka świątecznego z odpadów. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Komunalny Urzędu Miasta Chorzów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia.
Materiały szkoleniowe z koncernu Daimler.
Prosto ze Stuttgartu z działu szkoleniowego koncernu Daimler dotarły do nas materiały szkoleniowe dla uczniów oraz nauczycieli.
Materiały te wyjaśniają systemy bezpieczeństwa i jego wspomagania przy użyciu prostych metod i technik analogowych. Po raz pierwszy zastosowano dodatek do zeszytu w formie aplikacji na smartfon. Część praktyczna oferuje nauczycielom możliwości poznania zastosowań elektroniki w programowaniu. Materiały pozwalają na interesujące przekazanie wiedzy uczniom.
Konkurs języka niemieckiego.
Uczniowie Patrycja Grochla (Ib), Gracjan Rozwandowicz (IAT) oraz Dariusz Stroński (IAT) przeszli do kolejnego etapu konkursu z języka niemieckiego, który odbędzie się w kwietniu 2018 r. Przypominamy, ze organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Turniej artystyczny w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym.
20 grudnia br. uczniowie kl. III AT uczestniczyli w finałowej gali Turnieju Artystycznego w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach. Maciek Kamiński wziął udział w kategorii fotograficznej. Tematem przewodnim było „Marzenie”. W uroczystości uczestniczyli uczniowie wraz z opiekunami z 32 szkół województwa śląskiego.
STYCZEŃ
Spotkanie z policjantami.
4 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantkami. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy Ia oraz IAT. Podczas spotkania podjęto temat agresji słownej oraz mowy nienawiści w Internecie.
Olimpiada z języka niemieckiego.
11 stycznia Patrycja Grochla (kl. Ib) rozwiązała test z języka niemieckiego. Był to drugi etap Olimpiady z Języka Niemieckiego. Olimpiada została zorganizowana przez Instytut Filologii Germańskiej.
Podziękowania z hospicjum.
Straż pożarna.
16 stycznia klasa 2az miała okazję poznać kulisy pracy Straży Pożarnej. Zwiedziliśmy m.in. Wydział Zarządzania Kryzysowego z miejskim monitoringiem, wysłuchaliśmy interesującego wykładu strażaka o bezpieczeństwie przeciwpożarowym w mieszkaniu, zatruciach czadem i właściwej wentylacji, mogliśmy nawet przejechać się wozem strażackim na akcję gaśniczą na chorzowski Niedźwiedziniec. Dziękujemy strażakom za zaproszenie. (M. Nicewicz)
Chorzowskie Targi Bezpieczeństwa.
16 stycznia br. uczniowie klasy IAT wzięli udział w I Chorzowskich Targach Bezpieczeństwa. Targi odbywały się w siedzibie Straży Pożarnej. Była to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta, Policji, Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej. Wszystkie te instytucje prezentowały się w odrębnych strefach. Można było wypróbować sprzęt strażacki, założyć narkogogle i alkogogle, wziąć udział w pokazie umiejętności psa policyjnego, założyć mundur policjanta, zrobić odcisk daktyloskopijny dłoni. Uczniowie mogli również wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i konkursach.
Studniówka.
Podziękowania koordynatora programu „Romowie jutra”.
Podziękowania Parafii Św. Jadwigi.
Batko Shop dla Wanessy.
Sklepik szkolny włączył się w akcję pomocy dla Vanessy. Dziewczynka walczy z ciężką chorobą. Uczniowie sprzedawali ciasto, a pieniądze przekażą rodzinie Vanessy.
LUTY
Szkolne Walentynki

Tradycyjnie 14 lutego w szkole działała poczta walentynkowa. Do przygotowanych wcześniej skrzynek można było wrzucić romantyczne życzenia. Oprócz tego uczniowie klasy Ia i IVAT przygotowali kartki walentynkowe dla nauczycieli.
Stowarzyszenie Przyjaciół Batko
Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół „Batko”. Ma ono za zadanie pozyskiwanie środków finansowych i materialnych na rozwój szkoły. Stowarzyszenie będzie również podejmować działania wspierające szkołę w organizacji przedsięwzięć kulturalnych, społecznych, sportowych, edukacyjnych oraz krajoznawczych.
Członkami założycielami byli Aleksandra Zdaniewicz, Henryk Kawka, Krzysztof Trembaczowski, Harald Kajzer i Jan Laske.
Mistrzostwo Chorzowa w siatkowce.
Za nami tydzień sportowych emocji i ogromny sukces naszej szkolnej drużyny siatkarskiej!!!
Jeżeli jeszcze ktoś nie wie, która ze szkół ponadgimnazjalnych w Chorzowie ma najlepszych siatkarzy, to odpowiedź może być tylko jedna – ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH NR 2 im. M. Batko!!
Szkolenie nauczycieli w Hamburgu.
Dyrektor Szkoły pan Harald Kajzer wraz z nauczycielką języka niemieckiego panią Marią Różyc na specjalne zaproszenie koncernu Mercedes Daimler wzięli udział w szkoleniu dla nauczycieli w Hamburgu. Szkolenie dotyczyło technik bezpieczeństwa samochodowego. Nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z głównymi założeniami produkcyjnymi koncernu na najbliższe lata a mianowicie popularyzacją samochodów elektrycznych. W części dydaktycznej szkolenia poruszano kwestię nowoczesnych technik nauczania w zakresie przyswajania wiedzy technicznej, nauczanie z wprowadzeniem Lego Mindstorms, Siemens Logo i samodzielnego budowania poszczególnych obwodów elektrycznych na płytce. Szkolenie było wspomagane warsztatami praktycznymi.
Wiedza zdobyta podczas szkolenia będzie przekazywana na zajęciach w szkole, co z pewnością przełoży się na jeszcze wyższy wynik nauczania z zastosowaniem innowacyjnych metod dydaktycznych. (MR)