3 grudnia 2018 roku obchodziliśmy 76 rocznicę tragicznej śmierci patrona naszej szkolnej auli, Sługi Bożego księdza Jana Machy. Z tej okazji nasza szkoła wraz z Akademickim Zespołem Szkół Ogólnokształcących. im. Juliusza Słowackiego zorganizowała ku jego czci Marsz Wartości. Uroczystości przebiegły w trzech etapach. W pierwszym, obejrzeliśmy w auli naszej szkoły film pani Dagmary Drzazgi „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”.

 

 

W drugim etapie przemaszerowaliśmy do Starochorzowskiego Domu Kultury w którym miał miejsce panel naukowy. W jego ramach wygłoszone zostały trzy krótkie wykłady. O obliczach patriotyzmu ks. Jana Machy, mówił mgr Adam Lichota z Zespołu Szkół Technicznych nr 2.

„Miłość do bliźnich wg ks. Jana Machy” to temat który poruszył mgr Tomasz Buszman z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

 

O powołaniu duszpasterskim księdza Jana Machy opowiedział ksiądz Karol Faj z parafii Św. Jadwigi w Chorzowie.

Po częsci naukowej uczestnicy Marszu Wartości przeszli na cmentarz, gdzie na symbolicznym grobie księdza Machy złożone zostały wiązanki kwiatów.

 

Poniżej krótka notka biograficzna księdza Jana Machy.

Urodził się w rodzinie ślusarza, zatrudnionego w hucie „Królewska” w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów. Jego rodzicami byli Anna z domu Cofałka i Paweł Macha. W 1924 ukończył gimnazjum klasyczne w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Podczas nauki działał w harcerstwie, także w klubie sportowym przy fabryce związków azotowych; reprezentant Górnego Śląska w piłce ręcznej 11-osobowej. Działał również w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, m.in. występując w amatorskich przedstawieniach teatralnych.

W 1933 podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku, w wieku 20 lat został alumnem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Obronił pracę magisterską pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie”. 25 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego Podjął pracę w macierzystej parafii, od lipca 1939 pełnił obowiązki wikarego w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, następnie w kościele pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

W październiku 1939 współzałożyciel tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy z Rudy Śląskiej. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze.

Podczas II wojny światowej, na początku września 1941 aresztowany przez gestapo. Torturowany, osadzony w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. W dniu 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie, m.in. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem. W ostatnim liście do rodziny, kilka godzin przed śmiercią napisał:

„Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika”.

Ścięty na gilotynie piętnaście minut po północy, 3 grudnia 1942, w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej.

źródło: Wilkipedia

 

Galeria zdjęć.